WarGaming chce v roce 2020 přinést dlouho připravované změny, které se dotknou všech tanků globálně. Všem tankům se zvedne HP a také damage na standardních střelách. Více si můžete přečíst v oficiálním článku: https://worldoftanks.eu/cs/news/general-news/sandbox-ammo-revision/

Kontext

Tento článek bude věnovaný konkrétně metrice WN8. Vzhledem k tomu, že WG si uvědomuje, že pro velkou část hráčů je zábava snažit soupeřit v průměrném poškození na bitvu a kvůli změně HP a poškození na výstřel v podstatě dojde k úplnému znehodnocení statistik, protože pokud například ted máte na Super Conquerorovi 3500 průměrné damage na bitvu, po aktualizaci bude mít SQ místo 2400 HP například 2900 a nebude mít alpha damage 400 ale třeba 500. To znamená, že hráč, který byl schopen v současné konfiguraci udržet 3500 průměr, bude po aktualizaci dosahovat třeba 5000 průměr. Naštěstí zde WG přichází s řešením. Toto řešení však více fandí samotnému WN8, než statistikám dostupných ve hře.

 

Sezonní staty

Aby WG zachovalo hodnotu současně nahraných statistik, nechá statistiky, které mají doted hráči nahrané jako oddělenou skupinu a další statistiky od nové aktualizace se budou počítat do "sezón" místo do globálních statistik. To znamená, že pokud přijde patch, vaše současné statistiky budou "zmraženy" a už se k nim nikdy nic nebude přičítat a další hry se budou počítat do nové záložky (sezony). Jak dlouho bude sezona trvat zatím WG nezveřejnilo. Nicméně tyto sezonní staty v podstatě zruší globální statistiky a pokud se budete chtít podívat jak hráč hraje s tanky na X. tieru, budete muset procházet záložky jednotlivých sezón postupně, což bude velmi nepraktické.  Možná zde WG přijde s nějakým nástrojem, který umožní sloučit nějaké sezóny do sebe a zkontrolovat průměrné statistiky třeba z 4 sezón najednou, to by se docela hodilo (záleží, jak dlouho bude sezóna trvat).

Sezonní staty a WN8

Tento koncept však vyhovuje WN8 metrice v podstatě dokonale. Dovolil bych si tvrdit, že WN8 díky tomuto patchi získá ještě větší hodnotu, než má aktuálně a bude také jednodušší kalkulovat. Již nyní se počítá takzvaný "Recent" WN8 na našem webu za poslední den, týden, měsíc a 2 měsíce. Pokud bude nový systém statistik sezónu reprezentovat jako období 1 měsíce, pak lze tento systém na recent wn8 velmi dobře napasovat a dokonce ušetří místo v naší databázi.

Overall WN8 

Celkové WN8 vašeho účtu bude zachováno a nikam nezmizí. Bude se muset změnit vzorec, ale to je vše. Normální uživatel to ani nepozná. Po aktualizaci bude nutné počítat WN8 následovně:

A += (pro každý tank: počet_bitev*wn8) //sečte postupně wn8 na všech tancích vynásobené počtem bitev na daném tanku

B += (pro každý tank v sezoně: počet_bitev_sezona*wn8)

Celkove_WN8 = (A+B) / (počet_bitev + počet_bitev_sezona)

Omlouvám se za pseudo kód ale nevím jak jinak to přehledně zapsat :D

Prvních pár dní, možná týdnů, po aktualizaci bude Recent wn8 dost nepřesné, protože bude malý vzorek průměrných statů pro všechny tanky, nicméně po pár týdnech se hodnoty stabilizujou a WN8 a Recent WN8 bude fungovat stejně jako dřív. Díky sezonním statům možná bude v budoucnu jednodušší podívat se na WN8 na daném tanku, než průměrný damage ve hře, když budete muset porovnávat celkové staty a sezonní staty ve dvou (nebo více) záložkách najednou, naopak WN8 uvidíte jako jednu hodnotu, která neztratí svou výpovědní hodnotu ani po této aktualizaci.

 

Nemám žádné insider informace, v tomto článku vycházím pouze z veřejně dostupných informací, takže neznám detaily jak přesně budou sezóny fungovat, nebo jak dlouhé budou, všechno v tomto článku se může do vydání aktualizace změnit, tak to berte prosím v potaz.

 

Happy stat-padding,

Dakado24, Lab-Vole.cz Developer

Co je to Recent WN8 ?Extrémně mnoho lidí se mě v poslední době ptá, jak funguje recent, jak to že se jim recent změní bez toho, aniž by odehráli jedinou bitvu, jak to že jim nesedí recent zde na webu s recentem v nějakých session stat modech a podobně, nyní je konečně čas na všechny tyto otázky odpovědět! 

1. Proč je Recent WN8 na webu jiné néž v session stat modech (yasenkrasen a podobné) ?


Sessions stat mody vypočítávají Recent nebo denní WN8 podle konkrétně odehraných bitev, nicméně tyto informace máte dostupné pouze vy na svém PC, ani WG neukládá záznam z každé bitvy, to by zachvili potřebovali více datacenter než NASA, Facebook a Google dohromady, proto je potřeba Recent WN8 dynamicky dopočítávat z rozdílu od posledního uloženého záznamu v naší databází a od aktuálních statistik, nicméně pokud do toho nevstoupí faktor (některý z uvedených níže), pak WN8 se bude lišit maximálně o pár jednotek, čím více bitev, tím přesnější to bude. 


2. Odehrál jsem dnes jednu bitvu s 4500 dmg na IS-7, ale staty za poslední session říkají že mám 500 WN8 ?


Toto je snad nejčastější dotaz roku 2018, takže pojdme si to vysvětlit. 

Ikdyž 99.9% hráčů o tomhle nemá ani tušení, v roce 2017 se ve světě WN8 odehrály velké změny. Původní autoři WN8 ztratili nad svým výrobkem kontrolu, a vývoj převzali autoři modu XVM. Ptáte se co přesně "vyvíjí" ? WN8 je rating založený na očekávaných hodnotách pro každý tank, někdo tyto hodnoty musí vypočítávat, to právě dělá aktuálně XVM a jeho největší databáze statistik hned po WG. 

Co se tedy změnilo ? 
Před Září 2017 se očekávané hodnoty pro WN8 aktualizovali zhruba jednou za půl roku, ale určitě si pamatujete náhle skoky, kdy vám ze dne na den skočilo WN8 o pár desítek nahoru nebo dolů. Ted se aktualizují hodnoty každou noc! To znamená že skoky nejsou tak velké, ale jsou zde každý den. Určitě si pamatujete, že při těchto skocích se na wot-life častokrát vyskytovali hráči s 100 000+ recent wn8 a podobně, nyní se to děje stále, ale díky každodenními aktualizaceni to není tak drastické. Recent WN8 je tímto samozřejmě ovlivněn, protože pokud na nějakém tanku vzroste očekávaná hodnota (čím víc bitev na daném tanků máte, tím bude skok větší) pak se vaše celkové WN8 může třeba o pár bodů snížit, v praxi spíš o pár desetin (tak, že to ani nevnímáte), no a recent WN8 není nic jiného než dopočet "na kolik jsem wn8 jsem dnes musel hrát, aby se moje celkové wn8 pohlo o tolik a tolik". Což znamená, že ikdyž jste odehráli super bitvu na 5000 wn8, tak se vám ukáže, že máte za dnešek třeba 500 WN8, protože se vám celkové WN8 o několik desetin snížilo díky změny očekávaných hodnot. Čím více bitev ale odehrajete tím více se WN8 za poslední session více srovná. 

Na tento "skokový" efekt WN8 nikdy původně nebylo stavěno a vždy byl problém s aktualizací nových hodnot, je to jedno z hlavních uskalí WN8 ratingu, a recent tím bude vždy ovlivněn. Nejdůležitější je nepředstavovat si Recent WN8 jako nějakou pevnou hodnotu, je to dynamicky dopočítáváno a není to nikde uloženo jako jedno číslo a nemusí být ovlivněno jen tím, jak hrajete, ale i tím, jak hrajou ostatní a v důsledku toho změnili hodnoty na daném tanku. 


3. Jaké jsou důvody, že se očekávané hodnoty stále mění ?


K nějvětším změnám dochází u nově přidaných tanků, důvod je prostý, k novému tanku v technologickém stromě se jako první dostanou hardcore hráči, kteří hrajou lépe, postupem času se k tanku dostanou i "casual" hráči a tím jak hrajou s tankem hůř, zase sníží průměr a očekávané hodnoty klesnou a všem na tomto tanku vzroste WN8. Pokud hrajete tanky, které jsou ve hře již dlouho, pak skoky ve WN8 nepocítíte skoro vůbec, protože u starších tanků jako například T110E5 nebo E50M dochází pouze k minimálním změnám. 21/7/2019

WN8 is currently the most used metric to measure player skill, but it is not ideal at all as you may know. 

How it works ?
WN8 calculation factors:

Factor Vliv
Damage 60%
Kills 20%
Victories 10%
First spot 6%
Base defense 4%Problems
Biggest problem in the WN8 history was that the original authors of the metric decided to triple and double expected values for Patton and E50 tanks just for fun, at this moment they realized how easy they can lose control over their own product. Every stat site decided to use own values, which was a very big mess for a few months, but later XVM guys decided to take over this, today 99% of stat mods and webs use XVM expected values to calculate WN8. Few webs decided to use same random values so even today you can find incorrent info about your WN8. Also it depends on how often other pages updates their expected values from XVM servers. 

WN8X

WN8X is a special metric that shows only average WN8 from tier X tanks, which cannot be stat-padded that easily and is also way more accurate, because many players have bad stats on low tiers because everyone had to start somehow. You can sort clans by WN8X as well which is very usefull. 

 

CWN8 (Combined WN8)

TOP Clans often require combined WN8 (recent + overall), which is exactly this value but divided by 2, so it shows the actual skill of the player in the original WN8 scales. 

 

DWN8 (Damage based WN8)


Special rating designed in our labs. The rating is calculated simillary as WN8 but it is based only on damage, other values that are used to calculate normal WN8 are set to defaults (expected ones). 

What is REROLL ?


Reroll je účet, který si založí nebo nechá resetovat hráč, přijde tak o celý postup a o všechny tanky krom prémiových za účelem zbavit se špatných statistik a začít nanovo. Lab-VOLE detekuje reroll účty, které o resetování účtu požádali u WG, pokud si hráč založi nový účet, nelze 100% detekovat zda je reroll, pouze odhadovat podle nějakých křivek, možná tohle v budoucnu zavedeme, ale předtím musíme vychytat vzorce tak, aby se nestalo, že někdo bude chybně označen jako reroll. 

 

How to increase your WN8 ?


Tento dotaz byl položen snad milionkrát. Hrajte lépe.... To je samozřejmě vtip, pokud se chcete dostat do nějakého klanu a požadují od vás určitou hranici WN8 a nic jiného, pak můžete WN8 velmi rychle zvýšit hraním tanku AMX ELC bis, WN8 vám půjde rapidně nahoru, nicméně lepšího hráče to z vás neudělá, spíš naopak. Opravdovou výpovědní hodnotu má spíš WN8X, což není nic jiného než klasické WN8... no však si to přečtěte o kousek výše. 

 

How to calculate your WN8 ?


Představte si, že máte v garáži jen jeden jediný tank dejme tomu T34. Máte na něm jednu hru s 1500 damage, očekávaná hodnota damage pro tento tank je 1263 damage řekněme že máte tedy přibližně 1800 WN8 za tuto jednu hru. Pokud odehrajete další hru s 0 damage, pak budete mít stále celkově 1500 damage, ale očekávaná hodnota bude 2526 (2*1263) a recent wn8 se vypočítá tak, že se udělá rozdíl předchozí očekávané hodnoty a celkového damage od toho co jste nahráli v poslední bitvě a aplikujete na to WN8 vzorec. 
Problém nastává ve chvili kdy se mezitím změní očekávaná hodnota na daném tanku, v tu chvili začne být recent nepřesný. 

A) Pokud očekávaná hodnota vzhroste, nezávisle na tom jestli jste tank hráli nebo ne, vaše WN8 se přepočítá a klesne, v tu chvili si ale začne recent 'myslet', že jste hrali v poslední době špatně a proto vám kleslo wn8 (je za tím velmi vlouhá vzorec, to mi věřte), proto ikdyž odehrajete 3000 wn8 bitvu, budete mít recent například 1200, což neodpovídá, to je jasné, nicméně musíte dohnat ztrátu, pokud vám celkové wn8 kleslo o 10, tak se recent bude zobrazovat správně, až od doby kdy zpátky získate své původní wn8 číslo hraním dalších bitev, nebo za 60 dní automaticky se to postupně opraví. 
B) Pokud očekávaná hodnota klesne, pak vám wn8 vzrostě uplně zadarmo, stejně tak jako recent, odehrajete bitvu na 1000 WN8 a recent se Vám může ukázat třeba 2500. 

Pokud jste programátor a zajímá vás jak tohle funguje, můžu poslat source, nicméně pokud nejste, pravděpodobně nemáte moc šancí to pochopit, snad jsem to nezasvěceným alespoň trochu vysvětlil. 

Problém s nepřesným recentem má však své řešení, nicméně by to vyžadovalo do databáze ukládat 500x více hodnot. Pokud někdo máte nazbyt pár desítek tisíc měsíčně, můžete přispět na provoz databáze a recent bude přesný :D 

ReklamaWotCharts.eu 2019 - All right reserved. Created by MultiMine.cz cloud game hosting.
This site is not affiliated with World of Tanks or Wargaming in any way. World of Tanks is a trademark of Wargaming.net © Wargaming.net. All rights reserved